Osoby, które poszukują sposobów na nadmierne pocenie się, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że wydzielanie potu jest naturalnym mechanizmem organizmu. Ma on za zadanie zabezpieczenie ciała przed przegrzaniem. Dodatkowo wraz z potem wydzielane są składniki przemiany materii. Tak naprawdę pocenie się jest zupełnie normalne, jednak u niektórych osób proces ten przebiega wyjątkowo intensywnie.

Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nadpotliwość bardzo często bywa objawem choroby bądź też zmian hormonalnych zachodzących w organizmie człowieka. Nadmierne pocenie bardzo często wiąże się również z cukrzycą, zatruciem alkoholowym, wysoką gorączką, niektórymi rodzajami nowotworów, menopauzą, nadczynnością tarczycy, a także zbyt wysoką masą ciała. Jeśli nadmierna potliwość pojawia się bez żadnego ostrzeżenia i jest bardzo intensywna, zazwyczaj wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Sposoby na nadmierne wydzielanie potu

Dostępnych jest bardzo wiele sposobów, z których mogą skorzystać osoby borykające się z nadmiernym wydzielaniem potu.

Jeśli nadpotliwość jest problemem, który dotyczy stóp, warto zrezygnować z noszenia obuwia i skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów. Mogą one bowiem potęgować potliwość, nie pozwalając skórze na swobodne oddychanie. W aptece można kupić także różnego rodzaju preparaty, które mają za zadanie zmniejszenie nadpotliwości stóp. Dodatkowo kamuflują one nieprzyjemny zapach. Szczególnie popularne są produkty w postaci aerozolu, który rozpyla się na stopach. Niektóre osoby sięgają także po zasypki przybierające postać pudru, wykazującego działanie ściągające, osuszające i odkażające.

Zobacz również ᐅ  Hello world

Osoby, które borykają się z problemem nadmiernego pocenia pod pachami, bardzo często sięgają po różnego rodzaju tabletki na pocenie (https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/choroby/nadmierna-potliwosc). Wszystko dlatego, że pot wydzielany przez gruczoły pachowe bardzo często jest lepki i posiada wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Aby zniwelować problem nadmiernego pocenia się, szczególną uwagę trzeba przywiązywać do częstego mycia i używania mydeł antybakteryjnych.

Istnieją tak zwane blokery potu, które zapewniają suchość pod pachami nawet przez okres kilku dni. Dodatkowo, przydatne mogą okazać się tabletki na pocenie, które normalizują pracę gruczołów potowych. Można je stosować nawet trzy razy dziennie, ponieważ ich skład oparty jest na bazie naturalnych składników, bezpiecznych dla ludzkiego organizmu.

Tabletki na pocenie – czy to jedyne rozwiązanie?

Ostatnimi czasy bardzo popularne wśród osób cierpiących na nadmierną potliwość stały się zastrzyki z botoksu. Wstrzykuje się go w newralgicznych miejscach, co blokuje pracę gruczołów potowych. Efekty zabiegu utrzymują się nawet przez okres kilkunastu miesięcy, toteż jest to bardzo skuteczna metoda.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na nadmierne pocenie. Trzeba jednak pamiętać, że na zwiększoną potliwość może wpływać także prowadzony tryb życia – nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość ruchu – otyłość – to wszystko sprawia, że gruczoły potowe działają zbyt intensywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *