Prowadzenie samochodu w stanie po spożyciu alkoholu jest przestępstwem, a przepisy prawa są bardzo restrykcyjne wobec kierowców, którzy jeżdżą na tzw. podwójnym gazie. Jako odpowiedzialni użytkownicy dróg chcemy sprawdzić, czy wypity wczoraj alkohol jest w naszej krwi. W związku z tym, kupmy alkomat osobisty, by móc to sprawdzić.
Jak działa alkomat?
W specjalistycznych sklepach znajdziemy następujące rodzaje alkomatów: jednorazowy, półprzewodnikowy i elektrochemiczny. Alkomat jednorazowy nie jest bardzo dokładny, ale z pewnością uratuje nas, gdy nie będziemy pewni, czy wypity alkohol już wyparował. Nieco dokładniejsze, ale wciąż niedoskonałe są alkomaty półprzewodnikowe, które do wykrywania alkoholu stosują czujnik półprzewodnikowy – jest to specjalna elektroda, której powierzchnia utlenia się po zetknięciu z cząsteczkami alkoholu. Takie zjawisko jest sygnalizowane jako zawartość alkoholu i odpowiednio skalowane. Urządzenia są tanie, ale mają też wady i mogą fałszować wynik pomiaru, gdy na przykład tuż przed wypalimy papierosa. Alkomat elektrochemiczny ma zainstalowany czujnik elektrochemiczny. Takie urządzenia nie są wrażliwe na dym papierosowy i znacznie trudniej zafałszować ich wskazania. Używane w nich są specjalistyczne związki chemiczne, które odpowiednio reagują z cząsteczkami alkoholu, a pomiar jest dokładny i wiarygodny.
Który alkomat będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę
Wybierając alkomat zwróćmy szczególną uwagę na precyzję pomiaru i zgodność wyniku z badaniem przeprowadzonym przy pomocy policyjnego sprzętu. Lepiej wybrać droższe urządzenie z atestem, który potwierdzi jego zgodność z odpowiednimi normami. Istotna jest norma EN 15964, która została stworzona na użytek służb mundurowych. Inne ważne oznaczenie to znak CE potwierdzający spełnienie wymagań dyrektywy Unii Europejskiej dla tego typu urządzeń. Musimy pamiętać także o dopuszczalnym zakresie błędu, który nie powinien przekraczać 0,1 promila. Niektóre modele weryfikują też ilość powietrza, które przeszło przez urządzenie. Gdy jest ona niewystarczająca, alkomat z poprosi nas o powtórzenie pomiaru. Urządzenie powinno mieć czytelny wyświetlacza, co ułatwi odczyt. Pamiętajmy, że alkomaty raz na jakiś czas wymagają kalibrowania i regulacji. Takie czynności często wiążą się też z koniecznością wymiany niektórych podzespołów urządzenia. Lepsze są modele, w których wybrane podzespoły możemy wymienić samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach serwisowania.
Wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziemy alkomat, które spełni nasze potrzeby. Jeśli zdarza nam się pić alkohol i nie mamy pewności, czy następnego dnia możemy prowadzić samochód, kupmy taki sprzęt, by mieć pewność, że możemy bezpiecznie wsiąść za kółko.