Rumianek jest ziołem leczniczym, które jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej używanych ziół. Jakie jest dokładnie działanie rumianku, w jakich sytuacjach można go stosować i co najważniejsze, czy warto go na stałe włączyć do swojej diety?

Podstawowe informacje

Rumianek w celach leczniczych używany jest od tysięcy lat. Jego stosowanie miało miejsce jeszcze w starożytnym Rzymie oraz Egipcie. Już nasi przodkowie wiedzieli, że zawarte w nim substancje posiadają pozytywne działanie na organizm i jego zdrowie.
Co jednak konkretnie zawarte jest w rumianku? Głównym jego składnikiem jest oczywiście olejek eteryczny, lecz jeśli spojrzy się na to od nieco bardziej chemicznej strony, to jak na dłoni widać, że w rumianku zawarte są takie interesujące substancje jak chamazulen, α-bisabolol, oraz farnezen, kadinen i mircen. W rumianku zaleźć można również spore ilości spiroeteru, kumaryny oraz flawonoidów. Co jednak konkretnie substancje te powodują i jak działają na nasz organizm?

Działanie rumianku

Działanie rumianku i jego wpływ na ciało jest niezwykle wszechstronne. Wszystko oczywiście dzięki bardzo bogatemu składowi tego zioła. Do tych najlepiej poznanych efektów działania rumianku na organizm zaliczyć z pewnością można działania przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie, czy też przyspieszające gojenie ran lub przeciwbakteryjne i poprawiające przemianę materii.

Jak to wpływa zatem na zastosowanie rumianku? Przede wszystkim często jest on stosowany jako środek przeciwbólowy. Nie tylko od strony żołądka, lecz również przy bólach miesiączkowych, a nawet dziecięcych kolkach. Dodatkowo rumianek to rewelacyjny sposób na szybkie zagojenie ran. Okłady z rumianku można stosować, na wolno gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny, a także poparzenia słoneczne. A jakby tego było mało, rumianek to rewelacyjny środek uspokajający. Nie trzeba wcale brać chemicznych bardzo szkodliwych dla zdrowia środków farmaceutycznych, aby poradzić sobie z uciążliwym codziennym stresem. Wieczorna herbata z rumiankiem spowoduje, że u każdego poziom stresu bardzo skutecznie się obniży, zapewniając spokój ducha i umysłu.

Zobacz również ᐅ  Czym wspomagać odchudzanie?

Czy warto włączyć rumianek do swojej diety?

Gdy widzi się ilość zalet płynących ze stosowania rumianku i jego niezwykły wpływ na tak przecież różne elementy naszego organizmu, nie dziwi zupełnie fakt, że był on znany i szeroko stosowany już w starożytności.
A dziś, czy warto go używać w codziennej diecie? Czy nie lepiej skorzystać ze środków sztucznych, które być może są wygodniejsze? Odpowiedź może być tylko jedna, zdecydowanie warto wybrać rumianek. Po pierwsze dlatego, że jest bardzo zdrowy i w naturalny sposób potrafi przynieść ulgę i pomoc w bardzo wielu, bardzo różnych chorobach i schorzeniach. Dodatkowo jest to zioło bardzo popularne, więc jego cena jest niezwykle atrakcyjna. Podobnie jak dostępność, więc można go dostać w każdej aptece i każdym sklepie zielarskim. A na koniec warto zauważyć, że jego smak jest po prostu całkiem przyjemny, co nie często się zdarza w przypadku tak zdrowych produktów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *