Infekcje dróg moczowych to powszechny problem w obecnych czasach. Często jest bagatelizowany, co powoduje w wielu przypadkach groźne dla zdrowia powikłania. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób unikać infekcji dróg moczowych. Istnieje na to wiele sprawdzonych porad.

Infekcje dróg moczowych – co trzeba wiedzieć?

Warto na samym początku zauważyć, że infekcje dróg moczowych to powszechny problem zdrowotny, zwłaszcza u pań. Nierzadko powodują one ból, pieczenie, a ponadto dyskomfort w czasie oddawania moczu. Dodatkowo w niektórych przypadkach prowadzą do poważniejszych problemów zdrowotnych tj. zapalenie nerek. Istnieje wiele sposobów, które pomagają w uniknięciu infekcji dróg moczowych. Jednym z nich jest picie dużej ilości płynów. Pomaga to w wypłukaniu bakterii z dróg moczowych, co zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji. Eksperci zalecają spożywać minimum 1,5 litra wody w czasie dnia. Dobrze też postawić na regularne oddawanie moczu. Pomaga to w usunięciu bakterii z dróg moczowych i zmniejsza ryzyko ich namnażania się, co może być bardzo groźne.

Inne sposoby na uniknięcie infekcji dróg moczowych

W celu zabezpieczenia się przed infekcjami dróg moczowych warto unikać noszenia zbyt ciasnych ubrań. Mowa tutaj zwłaszcza o ciuchach zrobionych z syntetycznych materiałów. Takie ubrania mogą zwiększyć wilgotność i temperaturę w okolicy intymnej, co niestety sprzyja namnażaniu się wielu szkodliwych bakterii. Bardzo ważna jest również higiena intymna. W praktyce jest tak, że regularne mycie okolicy intymnej wodą i łagodnym mydłem pomaga w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych. Eksperci zalecają też unikać substancji drażniących takich jak kofeina, alkohol oraz ostre przyprawy. Niestety mogą one podrażniać błony śluzowe dróg moczowych, co zwiększa ryzyko infekcji. Zalecane jest też unikanie długotrwałego wstrzymywania moczu. Niestety zwiększa to ryzyko infekcji dróg moczowych, dlatego należy regularnie oddawać mocz, zwłaszcza po przebywaniu w miejscach publicznych, takich jak toalety

Zobacz również ᐅ  Zasady zakupów w sklepach spożywczych online

Infekcje dróg moczowych – jak ich unikać?

Unikacie infekcji dróg moczowych wymaga wdrożenia kilku prostych czynności. Mowa tutaj między innymi o regularnym piciu wody, właściwej higienie intymnej i nie tylko. Do tego dolicza się też unikanie substancji drażniących oraz regularne oddawanie moczu. Każda osoba powinna pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Warto też wspomnieć o używaniu środków antykoncepcyjnych. Okazuje się, że pewne formy antykoncepcji tj. diafragmy i spermicydy mogą zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych. Z tego powodu zalecane są inne formy zabezpieczania się przed ciążą. W przypadku pojawienia się objawów infekcji dróg moczowych, takich jak ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ból w dolnej części brzucha lub częste oddawanie moczu, należy skontaktować się ze specjalistą w celu otrzymania właściwej diagnozy i leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *