Koty są zaliczane do mięsożernych zwierząt. Ważne jest, by od małego wprowadzić dobrą karmę, która nie zaszkodzi jego zdrowiu.
Karmy dla kota, których powinniśmy unikać
Produkty pochodzenia zwierzęcego. Produkty pochodzenia zwierzęcego to różnego typu niejadalne, zmielone odpady z produkcji mięsnej. Białka pochodzenia roślinnego lub produkty uboczne również nie mogą się znaleźć w dobrej karmie. Nie są to produkty, których kot potrzebuje w swojej diecie. Szczególnie trzeba uważać na cukier i zboża. Są to składniki, których nie powinno podawać się kotu. Produkty te nie stanowią dla kotów żadnych wartości odżywczych, jedynie mogą im zaszkodzić. Zboża mogą zalegać w organizmie kota, co może przyczynić się do powstania choroby. Nawet cukier trzcinowy nie powinien być w składzie karmy, którą chcemy podać naszemu kotu. Karma dla kota (https://e-spar.com.pl/kategoria/karma-dla-kota/532), która zawiera powyższe składniki, nie jest dobra dla naszego pupila.
Oszczędność, czy zdrowy kot?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista dla większości opiekunów kotów. Kupując tańsze karmy, które zawierają zboże lub produkty pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego możemy zrobić kotu nieodwracalną krzywdę w organizmie. Lepiej jest zakupić karmy, które w składzie nie zawierają żadnych składników, które mogą zaszkodzić kotu. Jeśli będziemy podawać kotu karmę, która niszczy jego organizm od środka, może się to skończyć wizytą u weterynarza i długim leczeniem. Niektóre zaniedbania żywieniowe mogą skończyć się nawet śmiercią kota. Decydując się na zwierzę to, bierze się odpowiedzialność za niego, w tym za jego dobre i odżywcze żywienie, dzięki któremu może zdrowo i szybko rosnąć.
Czy można podać kotu dodatki do karmy?
Dodatkami, na jakie można sobie pozwolić w kociej diecie, są warzywa i owoce. Z warzyw mogą to być cukinie i marchewki. Można dać kotu raz na jakiś czas banana lub żurawinę. Olej z łososia i olej słonecznikowy może być także dodatkiem do karmy, który nie zaszkodzi naszemu kotu. Jednak wszystkie dodatki, które chcemy podać kotu dobrze, jest skonsultować z lekarzem. Może się też okazać, że nasz kot jest uczulony na któryś składnik i wtedy należy podawać tylko karmę przepisaną przez weterynarza.
Warto pamiętać, że nie wszystkie reklamowane karmy są dobre dla naszego kota. Idealnie dobraną mokrą karmę dla naszego kota możemy dostać u weterynarza. Dzięki jego fachowej wiedzy powinien on dobrać taką karmę, która nie będzie szkodzić naszemu kotu. Im dłużej kot będzie zjadał karmę, która mu szkodzi, tym więcej chorób może mieć w przyszłości. Należy także pamiętać, że ciężko jest odzwyczaić kota od karmy, którą mu się już zaczęło podawać. Dlatego tak ważne jest, by uczyć się dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Młode kotki mają tym większy problem z jedzeniem, iż potrzebują go dużo więcej niż starsze koty. Więc gdy będziemy małego kotka karmić taką złą karmą w dużych ilościach, może to doprowadzić do szybszych i częstszych wizyt weterynaryjnych. Zła karma może uszkodzić wiele narządów wewnętrznych.