Wzdęcia po posiłkach są częstą wśród Polaków dolegliwością, która może być powiązana ze spożyciem wzdymających potraw, ale również nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz bardzo tłustych posiłków. Jeśli wzdęcia nie są spowodowane przez choroby – z łatwością można się ich pozbyć.

Co powoduje wzdęcia?

Przyczyny wzdętego i obolałego brzucha mogą być różne. Są to głównie nieprawidłowe nawyki żywieniowe, związane ze spożywaniem takich pokarmów i napojów jak:

  • gazowane napoje typu cola,
  • dieta bogata w warzywa i rośliny wzdymające (między innymi cebula, brokuły, kalafior, kapusta),
  • pospieszne jedzenie,
  • uboga w błonnik dieta

I wiele innych. Choć u jednych wzdęcia wywoła zaledwie szklanka coli czy trochę słodyczy, inni przejawiają w tym względzie znacznie większa tolerancję i są w stanie zjeść bez żadnych dolegliwości nawet znaczne ilości pokarmów wzdymających.

Na szczęście – wzdęcia można skutecznie i bezpiecznie zwalczać.

Domowe sposoby na wzdęcia

Jeśli oprócz wzdętego brzucha spowodowanego nadmiarem gromadzących się w jelitach gazów nie występują żadne inne, niepokojące objawy, wystarczającym może okazać się rezygnacja z napojów gazowanych, gum do żucia oraz pospiesznego spożywania posiłków.

Jedząc, każdy kęs powinniśmy przeżuwać powoli i spokojnie. W ten sposób razem z jedzeniem nie łykamy powietrza i nie powodujemy nieprzyjemnych dolegliwości jelitowych.

Wzdęcia może powodować również nietolerancja laktozy, dlatego jeśli zastosowanie powyższych ograniczeń nie powoduje poprawy sytuacji – warto spróbować odstawić produkty mleczne. Oczyszczanie organizmu z laktozy trwa, dlatego jeśli nie zobaczymy efektów po 2-3 dniach, nie należy się zniechęcać. Minimalny czas, na jaki powinno się zrezygnować z mleka to 3 tygodnie.

Zobacz również ᐅ  Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na rowerze?

Świetną domową metodą na wydalenie nadmiaru gazów z jelit oraz usprawnienie pracy jelit są częste spacery w niespiesznym tempie. Nie chodzi o intensywny trening, ale częsty i regularny ruch, który poprawi perystaltykę jelit.

Dobrym pomysłem może być także stosowanie wyrobów medycznych, ułatwiających usunięcie nieprzyjemnych wzdęć.

Espumisan Max – szybko i bezpiecznie

Wyrób medyczny Espumisan Max  zawiera aż 140 mg symetykonu. Substancja ta zmniejsza ciśnienie powierzchniowe pęcherzyków powietrza znajdujących się w jelitach i tym samym ułatwia ich pękanie. Dzięki temu gazy są znacznie łatwiej wydalane, a dyskomfort spowodowany wzdęciami znika. Symetykon jest substancją na tyle bezpieczną, że jest stosowany również na kolki u niemowląt.

Co istotne, wyrób medyczny może być stosowany nawet przez cukrzyków, gdyż nie zawiera cukru. Dodatkowo, może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią – gdyż nie wykazuje żadnej aktywności biologicznej oraz chemicznej. Dotychczas nie stwierdzono także skutków ubocznych związanych z jego przedawkowaniem.

Może być stosowany objawowo przy wzdęciach i uczuciu pełności w brzuchu wynikającym z nadmiernego nagromadzenia się gazów w jelitach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *